איך להשתמש בכסא גלגלים?

כדי לפתוח כסא גלגלים יש בדרך עיגולים שחורים שנועדו לבטיחות ולכן חשוב לדחוף אותם בעזרת האגרופים עד הסוף כי אם לא תדחפו עד הסוף הכסא עלול להתקפל חזרה. לאחר מכן חשוב לטפל במעצורים, ישנם מעצורים לגלגלים בצד ימין ושמאל מקדימה ומתחת למושב וחשוב לנעול אותם כדי שהכיסא לא יזוז בזמן שמתקרבים לשבת עליו. הפעולה האחרונה לפני שניתן לשבת על כסא הגלגלים היא פתיחת הידיות – חשוב לפתוח אותן לצדדים עד ששומעים את הקליק של הנעילה (לא בכל הכסאות הידיות נעות – ישנם כיסאות בהן הן קבועות ולכן ניתן לדלג על שלב זה). עוד טיפ נחמד שאינו חובה אבל רצוי כדי לשמור על בטיחות המשתמש היא להזיז את הרגליות לצדדים כך שלא יתקלו ברגלים ורק לאחר שהאדם מתיישב על הכסא ניתן להחזיר את הרגליות למקומן. הפעולות האלו נכונות גם אם האדם המתיישב עובר מכסא רגיל אל כסא הגלגלים או מישיבה על הגבהה לאסלה אל הכסא.

לאחר הישיבה ניתן גם לפתוח את המדרכים, כלומר אותם אזורים שעליהם יש להניח את כפות הרגלים ברגליות ולאחריהן ניתן גם לשחרר את המעצורים של הכסא. מרגע זה ניתן להוביל את הכסא ועליו האדם היושב בו: חשוב מאוד לנהוג בזהירות בעת ההובלה, במיוחד בעליות או בירידות שמקשות על התהליך, כמו כן צריך להיזהר בהתחלה לפני שמקבלים הרגשה ברוחב של הכסא שלא להיתקל או להיתקע באחד משני צדדי הכסא בקירות או ברהיטים. אני ממליץ בחום בתחילה לשמור על מהירות נמוכה ולא להתעסק בשום דבר אחר כמו דיבור או משחק בטלפון, במיוחד כזה שיגרום לכם להסיר את אחת הידיים מהכסא. ראיתי יותר מדי מקרים של משתמשים שיושבים על הכסא וסבלו מחבלות ופגיעות כתוצאה מהתנגשויות של מוביל הכסא עם חפצים שונים או חס ושלום התהפכות הכסא לאחד מצדדיו. רצוי תמיד אבל תמיד לנסות ולהישאר על מישור, רק באין ברירה יש לעלות או לרדת בזוויות וגם אז כדאי להיעזר בעוד אדם או בידיות העצירה שבצדדים.

עם סיום השימוש יש לעצור את הכסא בשני צדדיו, לקפל את המדרכים ולהזיז את הרגליות לצדדים כדי לאפשר קימה בטוחה. חשוב לוודא כי הכסא נעול ואז ניתן עם שני האגרופים ללחוץ על החלק הקדמי של המושב כדי לשחרר את נעילת המושב (אם מדובר בכסא עם ידיות מתקפלות יש לשחרר אותן קודם) ואז פשוט למשוך את המושב כלפי מעלה והכסא מתקפל.