בעל הסולם חלק א'

בעל הסולם נולד בוורשה שבפולין. בגיל צעיר התגלה כעילוי בתורה בעל בקיאות מדהימה בכתבי הקודש, וליבו נמשך אל רזי פנימיות התורה. הוא השתוקק לגלות מהו הכוח הנסתר הפועל בעולם שעליו מספרים הכתבים, מה הסיבה והמטרה לקיום העולם. לכן הסתיר דפים מתוך הספר "עץ חיים" של האר"י הקדוש בין דפי הגמרא, וקרא בהם בסתר. עם הזמן למד אצל מקובלים והפך בעצמו למקובל עצום, המקובל הגדול ביותר בדורנו.

בגיל תשע עשרה הוסמך בעל הסולם לרבנות על ידי גדולי רבני וורשה. כפי שניתן ללמוד מכתביו, בשונה מהנהוג ביהדות החרדית הרגילה, בעל הסולם היה בעל ידע נרחב ביותר גם בחכמות העולם ובגישות פילוסופיות מודרניות. הוא שילב הסברים מגישות אלו בתוך הסבריו על חכמת הקבלה, העוסקת באחדות הכול ובאהבה בין בני אדם במטרה לגלות את כוח האהבה הכללי של הטבע.

בשנת 1919, שנה לאחר שהסתיימה מלחמת העולם הראשונה, חזה בעל הסולם את הסכנה העצומה האורבת ליהודי אירופה, והחל לקרוא ליהודים לעלות ללא דיחוי לארץ ישראל. בימים אלו פולין הזועמת שופכת את תסכולה על היהודים בפרעות קשות, אך למרות הכול הרבנים החרדים באזור דוחים את דבריו של בעל הסולם על הסף. הם אומרים שהציונות חילונית ושהם אינם מתעסקים בענייני חולין.

למרות התנגדותם העזה, בעל הסולם ממשיך לפעול בכל הכוח כדי לאפשר את עלייתם ארצה של יהודי אירופה. הוא מארגן קבוצה של כמה מאות משפחות, מזמין צריפים משבדיה שישמשו להם למגורים, ומתנה את העלייה לארץ בכך שכולם ירכשו מקצוע ויעבדו בכבוד לפרנסתם. אך ברגע האחרון, מתגלה התכנית. הרבנות החרדית מסכלת את מאמציו של בעל הסולם ומבטלת את ההתארגנות.

הרבנים מטילים על בעל הסולם חרם והשפלות כבדות, הם מפסיקים את העסקתו כרב ומותירים אותו ללא בית ופרנסה. בחוסר ברירה ובלב כבד עוזב בעל הסולם את וורשה רק עם בני משפחתו, ועולה איתם ארצה. מספר שנים לאחר מכן נספית יהדות וורשה במלחמת העולם השנייה.

בעל הסולם מגיע לארץ ומתיישב בעיר העתיקה בירושלים. שמו הולך לפניו כרב וכמקובל גדול, ותלמידים מתחילים להגיע אל ביתו במטרה ללמוד מפיו את חכמת הנסתר. בהמשך עובר בעל הסולם אל שכונת גבעת שאול בירושלים, ומתמנה שם לרב השכונה.

בעל הסולם עובד מסביב לשעון, כמעט ללא שינה או הפסקה, במטרה להעלות על הכתב את הידע העצום שרכש בחכמת הקבלה, במילים פשוטות ככל האפשר המתאימות לתקופתנו. מטרתו להנגיש את חכמת הקבלה לכל בני האדם באשר הם.

בכתביו מסביר בעל הסולם כיצד בונים חברה שוויונית, צודקת, השומרת על ייחודיותו המקורית של כל אדם ומבוססת על ערכים של אהבת הזולת. חברה רוחנית זו, מיועדת לאפשר לכולם להרגיש ביניהם את כוח האהבה הכללי של הטבע, הבורא. זהו חזון המקובלים, ובעל הסולם עושה כל מה שהוא יכול כדי לקרב את המציאות המופלאה הזו אלינו.