גניקומסטיה

כמו שניתוח הגדלת חזה הוא פופלרי אצל נשים, כך ניתוח גניקומסטיה הוא פופלרי אצל גברים שסובלים מחזה מוגדל. גניקומסטיה היא תופעה אצל בנים בה רקמת החזה מתנפחת כתוצאה מיציאה מאיזון הורמונלי. למעשה לכל גבר יש רקמת שד קטנה וכל עוד הגוף מייצר בעיקר טסטוסטרון, ההתפתחות הגופנית שלהם תקינה ומובילה להבשלה מינית בגופם. אך הגוף הגברי מייצר גם אסטרוגן, ההורמון שגורם להתפתחות מינית אצל נשים. כאשר הגוף של המתבגר או הגוף של הגבר בגיל המעבר מפסיק לייצר טסטוסטרון נוצר חוסר איזון הורמונלי ועלייה באחוז האסטרוגן בגוף מה שמביא לעלייה בנפיחות של החזה. כמחצית מהמתבגרים וכשני שליש מהגברים מעל גיל חמישים עלולים לסבול מבעיה זו במידה כזו או אחרת.

ישנם גורמים נוספים שיכולים לגרום לחוסר איזון הורמונלי ולהתפתחות החזה הגברי ובפעמים רבות הסיבה המדויקת לכך אינה ברורה. בין הסיבות לכך למעט גיל ההתבגרות הן פציעה או מחלה שפוגעת בתפקוד האשכים האחראים על ייצור טסטוסטרון, בעיות בבלוטות הורמונאליות בגוף האחראיות להתפתחות המינית, ספר סוגי סרטן כולל גידולים בריאו או בבלוטות שונות, השמנת יתר המביאה לייצור מופרז של אסטרוגן. ישנן מספר תרופות שחלק מתופעות הלוואי שלהן הן יצור מוגבר של אסטרוגן כגון תרופות לבעיות לב, סרטן, דיכאון ואולקוס. סמים לא חוקיים כגון סוגים שונים של סטרואידים, מריחואנה והרואין, כשל תפקודי של הכליות שאינן מצליחות לנקות ולסנן את הדם, מחלות כבד ולעיתים גם תינוקות זכרים הקולטים כמויות הורמונאליות של אסטרוגן בחלב האם עד לגמילה מההנקה.

כאשר מתחילים גושים מסוימים של שומן מתחת לאזור הפטמה המורגשים רכים או כואבים ייתכן ומדובר בגניקומסטיה. חשוב לבדוק את השדיים כדי לשלול אפשרות לסרטן השד, מה שעלול לקרות בסבירות נמוכה מאוד אצל גברים. אך לאחר שלילת הסרטן תעמוד בפניך אפשרות לטפל בבעיה האסתטית או להמתין עד שייתכן ותעבור מאליה. ייתכן והנפיחות תהיה א סימטרית בין שני השדיים. חלק מהאבחון כולל בדיקת ההיסטוריה הרפואית ובדיקה של מחלות או בעיות או צריכת תרופות או סמים שהיו עלולות להוביל לסיבות שצויינו לעיל. במרבית המקרים תילקח בדיקת שתן כדי לבחון את האיזון ההורמונאלי בגוף ובמקרים מסוימים תבוצע בדיקת ממוגרפיה. אפשר לקרוא כאן על השוואה בין קופות החולים – https://www.health.gov.il/Services/Committee/shaban_committee/Documents/SHABANcommittee_SteerCo2.pdf